Škandál na trnavskej univerzite

Autor: Martin Čeliga | 11.4.2013 o 8:05 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  2510x

Prednedávnom sa v Emme objavila útla knižka s mladou slečnou a drahým šampanským na obale. Neprikladal som časopisu, ani prílohe v ňom, väčší význam ako zvyčajne. V redakcii akademického dvojtýždenníka sa pár dní na to, začína rozoberať meno Tatiana Čuperková a  tuctový názov (Ne)Zdravá láska. Po spomenutí, že sa jedná o práve vydanú publikáciu, ktorá má znížiť remitendu ženskému magazínu, mi to docvakne.

(Ne)Zdravá láska z FMK(Ne)Zdravá láska z FMKpluska.sk

Vraj dotyčná spisovateľka študovala u nás a môžeme ju zaradiť do rubriky absolvent. Dozviem sa, že celá kniha je zasadená do prostredia našej fakulty a okrem vzťahov sa v nej riešia aj niektoré známe prednášky a vyučujúci. „Ó, možno z toho bude nejaký škandálik," hovorím si a po ceste na byt beriem posledný výtlačok z pultu neďalekej pumpy.

„Čo je ťažké na tom povedať chlapovi, s ktorým ťa nečaká budúcnosť, zbohom? - Milovala si niekedy fatálne? - Ty zjavne miluješ fekálne. Pretože budeš o chvíľu plávať vo veľkých sračkách. Zuzka, spamätaj sa."

Autorka študovala na FMK v Trnave na začiatku jej vzniku. Do knihy som sa púšťal s očakávaniami dozvedieť sa niečo z vtedajších časov, čo bola, uznávam, zásadná chyba. Na 120 stránkach sa rozprestierajú asi štyri príhody zo školských prednášok a aj tie sa tvária, že pochádzajú z roku 2012. Okrem toho sú natoľko prifarbené, že v istých momentoch som vážne rozmýšľal, či len náš ročník a vyučujúci sú takí suchí a konformní alebo to postihlo celú fakultu po vybudovaní si istého kreditu. Samozrejme, nikde sa nepíše, že ide o skutočný príbeh. To len moja múdra hlava vymyslela, že romantická fikcia z univerzitného prostredia, ktoré dôverne poznám, bude vo výsledku super čitateľný materiál založený na skutočnosti.

„Oko hýrilo viacerými farbami. Pery mala napuchnuté ako Rihanna po nakladačke od Chrisa Browna. Na počudovanie však vyzerala horšie, ako sa cítila."

Určite sa žiadna tínedžerka, ktorá cieľovou skupinou tohto posolstva rozhodne je, po dočítaní neurazí. Ba dokonca je celkom možné, že sa na vysokú školu bude tešiť. Kde inde by predsa mohla na prednáške zaspať a o pár mesiacov zdieľať jednu posteľ s tým istým vyučujúcim? Čo treba robiť, aby vás mladý svalnatý prednášajúci pozval na deň strávený saunovaním a kúpaním? Alebo kam treba chodiť, aby ste sa v dnešnej krízovej dobe bez problémov zamestnali v lifestylovom časopise? Áno, po prečítaní budete vedieť. Ak nebodaj už ste študentom našej milovanej masmediálky a nemáte podobné zážitky, odporúčam otázky smerovať minimálne na dekanát.

„Jemu sa to raz vráti, hajzlíkovi. O tom som presvedčená. Ale aj tak by som mu najradšej vrazila dáždnik do zadku a otvorila ho. - Ty si taký ľudomil. - Aký požičaj, taký vráť. Milujem Starý zákon. Je človeku taký blízky."

Po prelúskaní asi tridsiatimi cool značkami, ktoré si svoje nenásilné spomenutie v príbehu pravdepodobne zaplatili, vás čaká celkom jednoduchý, občas vtipný a rýchlo ubiehajúci príbeh. Mimochodom, keby takto vyzeral Twilight, možno by sa aj dal čítať. Background story hovorí o štyroch študentkách, ktoré sa chystajú obhájiť diplomovku. Ten hlavný príbeh však spočíva v prirodzenom objavovaní čara skutočnej lásky, kedy si najskôr musíte prejsť bitkou od svojho bohatého a ženatého milenca až po nájdenie svojho školiteľa, do ktorého sa bezpodmienečne zamilujete. Nezabúdajte, že máte na to len 120 malých strán.

„Zuzana iba v podprsenke, s jedným prsníkom mimo látkovej klietky. S dychom zrýchleným do nebezpečných otáčok, s túžbou v očiach aj v lone. Biele nohavičky zostali zavesené na radiacej páke, akoby vyhlasovali okolitému svetu mier."

To či vám lásku opätuje už prezrádzať nebudem. Poviem len, že komerčná literatúra na objednávku je na Slovensku asi len v začiatkoch a ja voči nej nemám absolútne žiadne námietky. Dokonca by som vyzdvihol to, že ako absolventka Fakulty masmediálnej komunikácie UCM, dokázala T. Čuperková už pred tým vydať jednu evitovku, ktorá sa nestratila v šedi podobnej literatúry. Komerčné zadanie splnila na výbornú, finančne to určite zlý krok nebol a spokojnosť musí vládnuť aj v Emme, ktorá si zvýšila mesačnú predajnosť. Na inú diskusiu už je, ak slečny pri podobnom type kníh zostanú aj naďalej. Verím však v to, že tie ktoré sa stanú našimi spolužiačkami, ich v budúcnosti budú maximálne tak písať.

„Ty moja Snehulienka. Bola to škaredá minulosť. Zabudni na to. Teraz som tu ja. Tvoj Tarzan."

 

P.S. V texte sa vyskytuje irónia a sarkazmus.

P.S.2 V texte boli použité citácie z knihy (Ne)Zdravá láska od Tatiany Čuperkovej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?