Masterchef v prvej časti odrovnal Recept na bohatstvo

Autor: Martin Čeliga | 28.8.2012 o 8:00 | (upravené 28.8.2012 o 15:51) Karma článku: 12,18 | Prečítané:  4701x

Obe najväčšie slovenské komerčné televízie spustili v rovnaký deň a v rovnakom čase takmer totožné formáty. Jeden so zahraničným, nezmeneným názvom Masterchef, ktorý sídli na obrazovke Markízy a druhý, Recept na bohatstvo, ktorý adaptovala televízia JOJ. Po seriálovej vlne, ktorá stále na obrazovkách pretrváva sú tu tzv. súťažné kuchárske reality show, ktoré majú viaceré podobné, ale aj rozdielne znaky.  Čo už na tom, že pre bežného nezainteresovaného Slováka môže byť komplikované tieto odlišnosti určiť. Zas a znova treba ísť do jedného a toho istého programu a pri tom najväčšom šťastí sa nezruinuje ten lepší z dvojice (ČS má talent vs. Talentmania) prípadne zaniknú oba, ktoré sa potom vrátia v pozmenenom vydaní (VyVolení vs. Big Brother - Farma vs. Hotel Paradise). Kto sa bude môcť z úspechu tešiť tentokrát?

 TV Markíza, TV JOJ

Pravidlá sú jasne určené. Líder na trhu hlásil, že hľadá najlepšieho kuchára v Česko-Slovensku, mladšia televízia zase, že chce ten najlepší a najoriginálnejší recept z oboch krajín. S menším časovým rozdielom do toho vhupli o pol desiatej večer a po pár úvodných vetách predviedli rovnakú, akoby naprogramovanú obrazovú slučku, len s inými aktérmi v hlavných úlohách. Moderátori sa pýtali a rozprávali, porotcovia nadávali, urážali, hádzali taniermi a vypľúvali jedlo do pripravených nádob (ktoré mali lepšie zvládnuté v Recepte na bohatstvo, keďže v Masterchefovi dizajnové plechové kúsky nedostali) a súťažiaci so sklopenými ušami odchádzali alebo sa hádaním snažili dostať k vysnívanému postupu. Až sa čudujem, čo môžu ukázať nabudúce, keďže už veľa znakov tohto typu reality show využili v prvej časti.

Moderátori. Masterchef stavil na modelku Danielu Peštovú, ktorá mala celkovo asi tri, pol minútové výstupy počas hodinu trvajúcej relácie. Skvelá voľba. Neuveriteľná póza za kuchynskou linkou sa musí dostať do análov slovenského televízneho vysielania, rovnako ako odchod Eriky Judínyovej popri záverečných titulkoch Smotánky. Pri kastingových dieloch natočených a zostrihaných vopred, nie je žiadny dôvod na obavy z prepnutia pri jej zjavení sa na obraze. Otázne je, či pri živšej interakcii so súťažiacimi, zvládne klásť aspoň jednoduché otázky, pri ktorých sa či už respondent alebo moderátorka sama nestrápni. Každopádne, by sme to mali vidieť v ďalších dieloch Masterchefa. Celou show sprevádza komentár Bruna Cibereja, ktorému nie je čo vytknúť a nebyť potrebného okrášľovania obrazu ženským elementom, tak by jeho voice-over mohol byť jediný relevantný zdroj informácii o prebiehajúcom dianí.

Už o čosi slávnejšia a šikovnejšia moderátorka Adela Banášová, ktorá týmto ohlásila comeback na televíznu obrazovku po nedobrovoľnom ukončení Adela show, sa ocitla vo svojom prirodzenom prostredí. Zakotvila síce v JOJke, čím už vystriedala všetky najväčšie slovenské televízie, ale jej úloha v Recepte na bohatstvo mi pripomenula najslávnejšie časy tejto, stále najlepšej moderátorky na Slovensku - uvádzanie SuperStar. Z neznámych ľudí, ktorí sa dostanú do kontaktu s jej bezprostrednosťou a uvoľnenosťou, dokáže v týchto krátkych mini-rozhovoroch dostať to najlepšie. Prekvapením je, že pre mňa doteraz nepoznaný herec a moderátor Peter Vágner nezaostáva a Adele sekunduje oveľa lepšie ako Leoš Mareš pri prvej Česko-Slovenskej SuperStar. Tandem, ktorý nielenže preskakuje Danielu Peštovú, ale rovno po prvej časti aj vyhráva.

Pri tom malom počte predstavených receptov, ktoré za šesťdesiat minút tvorcovia Receptu stihli, tak spestrenie v podobe moderovaných interview padlo vhod.  Celkovo je otázne, či dĺžka nakrúteného materiálu nie je dostatočne veľká, pretože v kategórii, ktorá bola včera predstavená - Medzinárodné recepty, nenašli food manageri toľko za pozornosť stojacich jedál alebo to tkvie v momente prekvapenia, ktoré príde v semifinálových kolách.

Porota. To, kde Markíza stráca (moderátorka), dobieha najvýraznejší prvok programu - porota. Obe relácie si najskôr vymiesili dvoch rozporuplných Čechov, ku ktorým už len dosypali nekompromisného Slováka (tvorcovia Áno, šéfe nemusia chodiť ďaleko pre nástupcu Jara Žídeka). V čisto chlapskej zostave Masterchefa dokázali s prehľadom utiahnuť celý prvý diel a nie je žiadnych pochýb, že to tak zostane až do konca kastingovej časti. Hlášky, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Paľo Habera (zostávame na Slovensku, áno?), nespochybniteľná odbornosť a najmä zohratosť zaručujú, že sa budeme mať na čo pozerať. Výtka smeruje aj do ich radov, pretože, to čo sa ukázalo byť príťažou povedzme poslednej SuperStar, kde súťažiacich len skritizovali a nikto z porotcov (Habera, Rytmus, Osvaldová, Rolins) si daného speváka nezastal, môže byť neskôr problém aj tu. V kuchárskej show však sitom prešli aj tvrdo kritizovaní ľudia, ktovie ako to zoberie slovenský divák.

Skúsme sa komplexnejšie pozrieť na tú menej vydarenú porotu Receptu na bohatstvo. Podobnosť formátov sa prejavila hneď pri prvom vysielaní. Výber vhodných adeptov, či už na najoriginálnejší recept alebo na najlepšieho šéfa kuchyne, sa niesol v takmer totožnom duchu. Súťažiaci so svojim výtvorom predstúpi pred porotu, ktorá ho ochutná a následne skritizuje. Premisa je jasná a obaja režiséri využívajú všetky dostupné prvky ako zaujať diváka, ktoré sa do tohto scenára dajú vtesnať.

A tak to aj vyzeralo. Najviac času sa samozrejme venovalo ľuďom, ktorí spolu s jedlom priniesli dojímavý príbeh. Porotcovia tak nehodnotili len samotný kulinársky výtvor, ale aj zjav či prejav súťažiaceho. To je tá takzvaná pridaná hodnota programu pre rozcitlivenú slovač. Veď koho by po Farmárovi, Zámene manželiek alebo Extrémnych rodinách bavilo pozerať len na recepty, však? Omyl. To, čo si Masterchef udržal je istá miera nezasahovania do identity a života účinkujúceho. Okrem toho, s kým prišiel na kasting sme sa nedozvedeli oveľa viac. Tvrdé slová poroty sa väčšinou týkali len samotného súťažného jedla a spôsobu jeho prípravy, čiže na sociálne podmienky súťažiacich si Markíza nechala zájsť chuť.

JOJ opäť raz pritvrdila. Jej kuchárska show si zuby vylámala práve na „dojímavých okamihoch", ktoré mali spestriť nezáživné hľadanie Receptu na bohatstvo. Veľkú zásluhu má na tom aj jediná žena v porote, šéfka Ringieru v Českej republike, ktorá z účastníkov doslova žmýkala emócie. Či už išlo o pani, ktorá doma svojpomocne pripravuje syrové výrobky (nezabudli sa zmieniť, že vyhrať by chcela pre svoju neter, ktorá trpí mozgovou obrnou) alebo o ešte zaujímavejší prípad panej, ktorá nemala kompletný chrup a desať minút riešila, prečo si ho v jej ťažkej finančnej situácii nedala opraviť. Na konci programu sme sa samozrejme dostali na lekársku prehliadku, kde jej ochotná zubárka vysvetlila, čo sa s ňou môže v tejto oblasti diať. JOJka prepáč, ale keď chcem podobné príbehy (a to v lepšom prevedení), tak v stredu ide Modré z neba.

Rovnaký čas vysielania, rovnaký programový formát. Masterchef vs. Recept na bohatstvo. Výsledky sledovanosti ešte nie sú známe. Podľa môjho názoru by, pri kvalite s akou sa Markíze konečne podarilo zadaptovať zahraničný formát, pristalo aj víťazstvo na trhu. Tomáš Eibner (režíroval sterilné, ale úspešné Legendy popu alebo pokus o tanečný program Showdance) teraz ukázal, že držať sa zabehnutých postupov a „biblie" s pravidlami prípravy daného programu nebolo na škodu. Masterchef pod jeho taktovkou vyzerá profesionálnejšie a premyslenejšie s priamym ťahom na bránu. Recept na bohatstvo Petra Nuňéza má rozpoznateľné znaky jeho programov, s ktorými pracuje už od prvej SuperStar, ale k dokonalosti pár krokov chýba. Nehovorím, že presne takto si výsledný program televízia nepredstavovala, ale z tej dravosti za skvelými číslami sledovanosti by mohla trochu ubrať. Na tie tu bude mať už o necelé dva týždne tretieho Farmára, ktorý hľadá ženu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?